Szent Márton-hét 2024

Osztályunk minden tagja egyaránt várta már a Szent Márton-hetet, ami közvetlenül a visszautazásunk után került megrendezésre. Mivel minden évben van egy témája a Szent Márton-hétnek, ez idén sem maradt el: ebben a tanévben a falusi mélyszegénység volt a topik. Két ilyen "mélyszegény" településnek gyűjtöttünk együttes erővel: Kerecsendnek és Nagydémnek. Utóbbi Győr-Moson-Sopron megye egyik legszegényebb települése - és ezen is próbáltunk változtatni. Alább a programok részletes leírása következik.

November 5-én, kedden volt a hét megnyitója, amit a Díszteremben tartottak és Várszegi Asztrik emeritus főapát, Bokros Márk atya, Kiss Dávid, a Felzárkózó Települések program szakmai vezetője, és Beke Csilla, civil segítő folytattak egy pódiumbeszélgetést, ahol a falusi szegénységről beszélgettek, illetve betekintést adtak nekünk ezzel kapcsolatos munkájukba.

Másnap filmvetítést tartottak nekünk: a 7-9.-esek számára a Brazilok c. film volt megtekinthető, a felsőbb osztályoknak pedig az Isten városa c. film. A Brazilok tökéletes életképet mutatott a szegény roma gyerekek sorsáról, akik egy focicsapatot alkottak, és csapatban küdöttek a bajnoki címért - és nem utolsósorban a rasszista elnyomások ellen. A film után Dobszay Balázs tanár úr vezetett egy beszélgetést a filmről.

November 7-én minden osztályból egy embernek lehetősége nyílt az általunk támogatott települések egyikére, méghozzá Nagydémre utazni. Sajnos tőlünk senki nem jutott el, úgyhogy erről nem tudunk tudósítani.

Viszont pénteken már osztályunk egyik tagja is eljutott az egyik szegény településre - Kerecsend falujába Kis Benedek osztálytársunk ment el. Tőle egy interjút is kaptunk:

"Alapból a település viszonylag oké, így nem olyan rossz a helyzet, mint előre hittük, csak három kevésbé jó utcával találkoztunk. Az ottaniak többnyire kedvesek, és amikor ott voltunk, végeztünk egy kis fizikai munkát az ottani alapítványnak segédkezve. A falu szélén van egy gombatelep, ahol nagyon rossz a levegő, és Kerecsend lakosságának nagy része idejár dolgozni. Összeségében Kerecsend egy pozitív csalódás volt, de bármikor szívesen visszamegyek segíteni." - nyilatkozta Beni.

Szombaton kezdődött a programok valódi kavalkádja: tavalyhoz hasonlóan idén is bolhapiacot szerveztek nekünk. Erre az iskola összes tanulója hozhatott tárgyakat, amiket aztán eladtunk más osztályok diákjainak. 2 órán át folyamatos zsibongás hallatszott a tornacsarnok falain belülről, és még licitálás is volt. Összesen osztályunk a zsibvásárról 66.000 forintot szerzett, amivel teljesen meg voltunk elégedve. Ezután megtekinthettük 'A mélység titkai' c. dokumentumfilmet, amely egy tíz gyermekes cigánycsalád nehézségeiről szólt. Itt viszont még mindig nem ért véget a nap, ugyanis lehetőségünk nyílt részt venni egy koncerten, amin a Tóth Viktor Quartet lépett fel. Zenéjük eddig soha nem hallott volt: jazz és hiphop kombója, egy kicsit egyedibb formációban.

November 10-én, azaz vasárnap a délelőtt normál rendben zajlott, azzal a kivétellel, hogy a reggeli két studium helyett az osztálytermünket egy konyhává alakítottuk. Eztán egy vasárnapi mise volt soron, majd délután négy órakor csendesórán vettünk részt - mindenki választott egy számára tetsző programot, amelynek tartalma a szegénység még mélyebb megismertetése, avagy egyes helyszíneken a beleilleszkedés egy szegény ember szerepébe. Ezeknek végén már izgalommal voltunk telve az este végett, ezért elvégeztük az osztálykonyhán az utolsó simításokat, pénzt kértünk ki a prefektustól, majd vártuk a 19 órát - ugyanis itt nyitottak ki az éttermek. A mi éttermünk koncepciója idén szorosan kapcsolódott a hét témájához, és a következő dolgokat vittük végbe ennek érdekében: LaciZoli tanár úr, Tóth-Nádor Bendegúz, Kis Benedek, Molnár Gábor, Pálos András és Vajda Bendegúz készítettek egy szerencsekereket, amin különböző települések nevét lehetett kipörgetni, és az adott település anyagi helyzetét tekintve ehetett a vendég - az étlapot lásd a képek között; Borzsák tanár úr paprikás krumplit készített; a többiek pedig egy-egy órás turnusokat vállaltak fel az étteremben, hogy pincér szerepben szolgálják ki a vendégeket. Ez a szerencsekerekes dolog azt hivatott szimbolizálni, hogy az ember nem tehet róla, hova születik. Ez egészen tetszett az embereknek, összesen kb. 140.000 ft-ot kaszáltunk - úgy, hogy pár ember még egy bárt is nyitott, ami osztatlan sikert aratott. E hosszúra nyúlt nap után, mindnyájan fáradtan tértünk aludni.

Következett a hétfő, ami a Szent Márton-hét zárónapja volt. Először 9.30-kor találkozhattunk Matteo Maria Zuppi bíboros úrral, aki egy kicsit mesélt magáról, munkásságáról és a céljairól. Majd, mivel november 11-én van Márton-nap, egy ünnepi liturgia vette kezdetét, ami ugyan másfél óra hosszúra nyúlt, de valahogy mindenki kibírta. Délután még kinyithattak az osztálykonyhák, bár azt meg kell hagyni, hogy ezek már nem hoztak akkor bevételt. Végül jött a várva várt eredményhirdetés. Az iskola felsorakozott a lépcsőházban, majd iskolánk igazgatója, Albin atya is megérkezett, ezzel feszült csendet kiváltva a diákok köréből. Itt derült ki, hogy több, mint 2 és fél millió forintot gyűjtött az iskola!
Eztán már tényleg belefogtak az eredményhirdetésbe. Ezen a Szent Márton-héten öt dolgot vettek figyelembe, aki alapján az eredmények születtek: 

1., Fakultatív programokon való részvétel; 
2., Márton-heti téma megjelenítése; 
3., A legigényesebb program; 
4., Legjobb osztálykonyha; 
5., Gyűjtött pénzadomány 

Ezeknek részletei, és az egyes szempontokon való eredmények megtekinthetőek a képek közt, annyi azonban bizonyos, hogy a 8A ebből egyet megynyert: mégpedig a Márton-heti téma megjelenítése témát. Itt a zsűritől mi kaptuk a legtöbb szavazatot, így ezt megünnepelhettük.

Ha még nem unja az Olvasó a részleteket, akkor mi is tartunk egy kis pót-eredményhirdetést - íme az abszolút rangsor:

1. hely: 11A
2. (holtversenyben) hely: 10A
2. (holtversenyben) hely: 10B
3. hely: 9A
4. hely: 12AB 
5. hely: 8A
6. hely (holtversenyben): 7A
6. hely (holtversenyben): 9B
7. hely: 11B

Nos, ez a rangsor. Innen is óriási gratuláció a 11A osztálynak a győzelemért, illetve az egész iskolának, hiszen együtt, közösen hoztuk össze a támogatást annak a két mélyszegény településnek, akik nálunk sokkal jobban rászorulnak a pénzre.


A 8.A étlapja

Matteo Maria Zuppi bíboros úr

A 8.A italbárja

Szent Márton napi ünnepi liturgia



A cikket írta: Csapó Dániel

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

KIRÁNDULÁS A DÉLVIDÉKEN

Diákavatás